Вівторок, 03.12.2024, 00:52
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід

Чернівецький міський Благодійний фонд Нова СІМ'Я


ШАРА!!!
Видео
Меню сайту
Форма входу
Не ошибись мечтой
Обними меня

Гепатит



Гепатит – це гостре або хронічне запалення печінки. Розрізняють наступні форми гепатиту:  

  • Гострий токсичний гепатит

Гострі токсичні гепатити, що викликані лікарськими препаратами, грибними отрутами блідої поганки, ін. грибів, промисловими отрутами. Гострий гепатит може виникнути як наслідок променевого ураження, при обширних опіках тіла, важких інфекційних захворюваннях, токсикозах вагітних.   

      До розвитку гострого гепатиту може призвести й вживання алкоголю. Токсичні гепатити, зумовлені дією на печінкову тканину певних хімічних сполук, в тому числі й алкоголю, виникають, в першу чергу, у людей з попередніми порушеннями функцій печінки. Гепатити можуть бути повязані з інфекційними чи системними захворюваннями, в тому числі – ІППП.

  • Вірусний гепатит

Вірусні гепатити виділяють в окрему групу. Вірусні гепатити викликаються, щонайменше, пятьма збудниками — вірусами А, В, С, D, Е. Вони утворюють дві головні групи гепатитів – ентеральні (А і Е) та парентеральні (В, С, D). В 90% випадків вірусні гепатити викликані саме цими збудниками. Віруси гепатиту F і G відкриті нещодавно і, поки що, недостатньо вивчені. Усі вірусні гепатити мають схожу клінічну картину, але відрізняються за етіологією, епідеміологією, патогенезом та наслідками. Так, гепатити В, D і С ведуть до цирозу і раку печінки. А і Е передаються через заражену воду і продукти харчування. В, С, D передаються через кров, сперму, вагінальні виділення (ці гепатити дуже небезпечні, оскільки можуть переходити в хронічну форму). E, F, G зустрічаються рідко і недостатньо вивчені.

Вірусний гепатит може протікати у двох формах: гострій та хронічній. Гостра форма гепатиту минає зазвичай за кілька місяців, а хронічна триває кілька років, іноді – до кінця життя.

Вірус гепатиту А і Е

Вірусні гепатити А і Е – гострі вірусні інфекції, що завдають не так багато шкоди (в 90% випадків хворі видужують) і в основному проходять без наслідків. Ці віруси можуть дуже довго жити в зовнішньому середовищі (при кімнатній температурі – кілька місяців), у воді (від 30 до 10 місяців), у випорожненнях (30 діб).

Вірусами гепатитів А і Е можна заразитись:

  • Через питну воду (частіше з відкритих водойм)
  • Через питні продукти
  • Через продукти побуту, заражені вірусом

Ознаки:

  • Підвищена температура, слабкість, головна біль. Пізніше можуть з’явитись: втрата апетиту, нудота, блювання, важкість і болі в правому підребер’ї, проніс, інколи жовтіють слизова оболонка рота, шкіри, очей.

 

Вірус гепатиту В

Вірус гепатиту В (HBV) – найзаразніший вірус гепатиту, дуже стійкий (гине при 45-хвилинному кип’ятінні інфікованої рідини) і живучий (може зберігати життєздатність до кількох тижнів всередині шприца). За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, на хронічний гепатит В страждають близько 400 мільонів людей в світі, близько 1 млн. щороку помирають від самої хвороби чи її наслідків. В той же час, справжня кількість хворих значно вища, і, за даними експертів, може в 5-6 разів перевищувати кількість офіційно зареєстрованих випадків, оскільки безжовтушні форми часто не реєструються і не враховуються. Експерти вважають, що в Україні інфікованих гепатитом В більше мільйона. Найчастіше джерелом зараження є ті хворі, у яких захворювання протікає безсимптомно.  

Вірусом гепатиту В можна заразитись:

  • Через кров. Передається через нестерильні шприци, голки, під час введення ін’єкційних наркотиків, нанесенні татуювань, при переливанні крові.
  • При статевих контактах. Пошкодження шкіри чи слизової оболонки статевих органів, прямої кишки, ротової порожнини (в тому числі – невидимі для очей) слугують «вхідними воротами» для вірусу, що міститься в спермі чи вагінальних виділеннях. Особливо небезпечним з точки зору інфікування  незахищений секс і проникний секс без презервативу в період менструації.
  • Від матері до дитини. Можлива передача вірусу від інфікованої жінки до плоду через плаценту, навколоплідні води чи під час проходження дитини родовими шляхами.
  • При побутовому контакті. При активній формі захворювання вірус гепатиту В може знаходитись навіть в слині у кількості, достатній для зараження при «глибокому» поцілунку. Дослідження довели також можливість передачі вірусу зі слиною через сигарети. Бритва чи зубна щітка носія хвороби також можуть стати джерелом зараження.

Ознаки:

  • Слабкість, швидка втомлюваність, порушення сну, дратівливість, головна біль
  • Втрата апетиту, нудота, проблеми з засвоєнням жирної їжі, закрепи
  • Біль і важкість в правому підребер’ї, які стають важчими при ходьбі, після їжі
  • Збільшення печінки, селезінки
  • Потемніння мочі та знебарвлення калу
  • Жовтушність шкіри і білків очей
  • Шкірний свербіж
  • Зниження маси тіла, лихоманка, «печінковий» запах з рота

Людина, що перехворіла гепатитом В гострій формі, видужує у 80-95% випадках і отримує імунітет (приблизно на 5 років). В іншому випадку гепатит В переходить в хронічну форму з важкими наслідками. Без лікування хронічний гепатит В може прогресувати, викликаючи цироз чи рак печінки, і закінчитись смертю хворого.


    

Гепатит D

Гепатит D – захворювання, викликане вірусом гепатиту D (HDV). Вірусом гепатиту D можна заразитись лише якщо людина вже хвора на гепатит В. поєднання цих двох вірусів дуже небезпечне, оскільки дуже швидко призводить до руйнування печінки. Особливо небезпечне зараження гепатитом D, якщо гепатит В протікає в хронічній формі.

 

Гепатит С

Гепатит С часто називають «лагідним вбивцею». В 95% ознаки цього захворювання виражені дуже слабко і людина може навіть не здогадуватись, що вона серйозно хвора. Гепатит С стає хронічним через півроку після зараження (в 50% випадків) і розвивається за схемою: гострий гепатит – хронічний гепатит – цироз печінки – цироз + рак печінки. Часто гепатит С поєднується з гепатитом В. Шляхи зараження гепатитом С ті ж, що й для гепатиту В, але головний шлях – через кров.

Ознаки хронічного гепатиту С:

  • Слабкість, швидка втомлюваність
  • Відсутність апетиту, нудота
  • Біль і важкість в правому підребер’ї
  • Погіршення згуртування крові
  • Зниження потенції

При гепатиті С від зараження до проявів перших ознак може пройти від 6 до 8 тижнів.

Якщо людина захворіла гепатитом С, повністю його позбутись дуже важко. Гепатит С у більшості випадків невиліковний!